Na flizelinie

Od pozostałych tapet różnią się specjalnym podkładem (flizelina – rodzaj włókniny będącej mieszaniną celulozy i poliestru) dzięki któremu kładzenie ich jest bardzo łatwe. Wierzchnia warstwa może być papierowa lub winylowa. Klejem pokrywa się tylko ściany lub sufit, ponieważ tapety te nie mają tendencji do wyciągania się czy kurczenia, a także tworzenia pęcherzy. Po przyklejeniu, łączenia i drobne uszkodzenia są niewidoczne. Równie łatwo się je zdejmuje, a pozostająca na ścianie flizelina stanowi idealny podkład pod następną tapetę. Tapety na flizelinie lepiej kryją nierówności, tłumią hałas i ocieplają pomieszczenie.

Papierowe:

-papier „simplex” : prosty bezdrzewny papier (tzn. że musi on zawierać co najmniej 90% celulozy, która powstaje w wyniku wstępnej obróbki surowego papieru z którego zostają usunięte zanieczyszczenia z surowca drewna, które nie są światłoodporne) o wadze 70 do 120g/m

-papier „duplex” : składa się z dwóch warstw papieru : warstwy papieru bezdrzewnego i warstwy mocniejszego papieru drzewnego. Papier duplex wytwarzany jest poprzez wprowadzenie dwóch mokrych warstw papieru (razem zawierają ok.80% wody) do maszyny. Warstwy te zostają razem sprasowane (wyciśnięte) i tak powstaje mocny papier o wadze 120-140 g/m, którego górna warstwa charakteryzuje się wysoką bielą. Dzięki drzewnej warstwie tapeta ma dobrą przepuszczalność światła, powietrza i dlatego papier duplex jest częściej używany do produkcji tapet niż papier „simplex”.

Winylowe

Składają się z papieru pokrytego tworzywem sztucznym, który po zadrukowaniu wzorem jest jeszcze dodatkowo tłoczony na gorąco. Warstwa winylu sprawia, że tapety te są zmywalne, trwałe i nadają się praktycznie do wszystkich pomieszczeń.

-laserowe („płaski winyl”): pokryte warstwą trójwymiarowego nadruku z cienkiego winylu z połyskiem, który odróżnia je od innych tapet winylowych. Podłoże pod tapety laserowe musi być szczególnie dobrze przygotowane: wyrównane, wygładzone.

-granulowane („spieniony winyl”): w ostatniej fazie przetwarzania na taśmę z tapetą nakładany jest klej. Następnie taśma wprowadzana jest do maszyny granulującej w której jest ona pokrywana gruboziarnistym proszkiem PVC, który trzyma się kleju i stapia w ostatniej fazie przetwarzania w suchym kanale. W zależności od ułożenia szablonów z klejem, granulki mogą być rozłożone na całej powierzchni lub tylko częściowo.

Z włókna szklanego

Przeznaczone są do malowania. Wyjątkową trwałość nadaje im przędza z włókna szklanego, uszlachetniona piaskiem kwarcowym, wapnem, dolomitem oraz węglanem sodu. Są bardzo trwałe, trudno zapalne, odporne na uszkodzenia i drobnoustroje (nie gniją i nie butwieją), dlatego znajdują zastosowanie w obiektach o większym natężeniu ruchu tj. biura, banki, hotele, itp. Poszczególne warstwy tapety nie rozklejają się, można ją odklejać na sucho.

Raufaza

Jest tapetą papierową. Składa się z dwóch lub trzech warstw papieru wzmocnionych drewnianymi wiórami, które tworzą na ścianie ciekawą, ziarnistą fakturę. Tapety te należy malować bezpośrednio po ułożeniu.