Najczęściej zadawane pytania

1) W jaki sposób można za pomocą tapety poprawić proporcje w przypadku gdy wnętrze jest niskie?

Niskie wnętrze będzie sprawiać wrażenie wyższego jeżeli:

-przyklei się tapety w pionowe pasy

-sufit będzie jasny lub biały

-użyje się jednokolorowej tapety

2) W jaki sposób można za pomocą tapety poprawić proporcje w przypadku gdy wnętrze jest wysokie?

Wysokie wnętrze zdaje się być niższym jeśli:

-zastosuje się kombinację dwóch tapet oddzielonych w poziomie bortą

-przy suficie wykończy się tapetę bortą

-górną krawędź tapety przyklei się poniżej sufitu o np. 20cm

-sufit wytapetuje się na ciemno

3) W jaki sposób można za pomocą tapety poprawić proporcje w przypadku gdy wnętrze jest małe?

Małe pomieszczenie wydaje się być obszerniejszym jeżeli

-używa się jaśniejszych kolorów

-tapety będą jednokolorowe lub w drobne wzory

-na jednej ze ścian (bez okien i drzwi) zostanie położona tapeta w duże wzory

4) W jaki sposób można za pomocą tapety poprawić proporcje w przypadku gdy wnętrze jest duże?

Duże wnętrze będzie przytulniejsze jeśli:

-użyje się ciemnych odcieni tapet

-tapeta będzie w duże wzory

5) Jakie rodzaje „nośników druku” (warstwa spodnia tapety) mają zastosowanie przy produkcji tapet. Czym się charakteryzują i czym się różnią?

Podstawowe rodzaje nośników druku:

-papier „simplex” : prosty bezdrzewny papier (tzn. że musi on zawierać co najmniej 90% celulozy, która powstaje w wyniku wstępnej obróbki surowego papieru z którego zostają usunięte zanieczyszczenia z surowca drewna, które nie są światłoodporne) o wadze 70 do 120g/m

-papier „duplex” : składa się z dwóch warstw papieru : warstwy papieru bezdrzewnego i warstwy mocniejszego papieru drzewnego . Papier duplex wytwarzany jest poprzez wprowadzenie dwóch mokrych warstw papieru (razem zawierają ok.80% wody) do maszyny. Warstwy te zostają razem sprasowane (wyciśnięte) i tak powstaje mocny papier o wadze 120-140 g/m, którego górna warstwa charakteryzuje się wysoką bielą. Dzięki drzewnej warstwie tapeta ma dobrą przepuszczalność światła, powietrza i dlatego papier duplex jest częściej używany do produkcji tapet niż papier „simplex”.

 

6) Jakie są rodzaje tapet? Jakie rodzaje tapet nadają się do jakiego rodzaju pomieszczeń (pokój, korytarz, łazienka, kuchnia) ?

Rodzaje tapet : papierowe, akrylowe, raufaza, winylowe (laserowe, granulowane), fizelinowe, tapety z włókna szklanego, tekstylne

-pokój: wszystkie rodzaje tapet w zależności od przeznaczenia (sypialnia, pokój gościnny) i związanym z tym stopniem narażenia na zabrudzenia i ścieranie oraz w zależności od indywidualnych preferencji

-korytarz: ze względu na to, że pomieszczenia te są narażone na zabrudzenia i ścieranie zalecane jest użycie w nich tapet zmywalnych czyli tapet winylowych, fizelinowych z wierzchnią warstwą winylową, tapet z włókna szklanego

-łazienka i kuchnia: ze względu na to, że pomieszczenia te są szczególnie narażone na zabrudzenia, ścieranie i wilgoć zalecane jest użycie tapet zmywalnych do których należą tapety winylowe. Większość tapet o wzorach kuchenno-łazienkowych ma gładką powierzchnię uniemożliwiającą osadzanie się na niej „tłuszczu” i kurzu oraz ułatwiającą ich zmywanie.

7) Co to jest raufaza? Czym się charakteryzuje?

Raufaza jest tapetą papierową. Składa się z dwóch lub trzech warstw papieru wzmocnionych drewnianymi wiórami, które tworzą na ścianie ciekawą, ziarnistą fakturę. Tapety te należy malować bezpośrednio po ułożeniu.

8) Czym charakteryzują się tapety papierowe i akrylowe? Do jakiego rodzaju pomieszczeń są zazwyczaj stosowane?

Tapety papierowe składają się z dwóch warstw papieru, przy czym wierzchnia jest zadrukowana. Tapety papierowe są najtańsze ale także najmniej trwałe i niezmywalne (niektóre tapety papierowe zawierające oznaczenie „≈” tzw. półzmywalne można jedynie lekko przetrzeć wilgotną szmatką) .

Tapety akrylowe składają się z trzech warstw. Na dwie ostatecznie przetworzone warstwy papieru nanosi się bazę akrylową. Ogrzewana wodnista baza akrylowa rozpręża się w postaci mikropęcherzyków, które tworzą charakterystyczną strukturę tapety akrylowej. Warstwa akrylowa sprawia, że tapeta akrylowa ma wyższe walory dekoracyjne niż tapeta papierowa, a jednocześnie jej cena jest nieco wyższa niż cena tapety papierowej.

Tapety papierowe i akrylowe przeznaczone są do pomieszczeń w których nie będą narażone na zabrudzenia, wilgoć ani ścieranie.